| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Laser |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features |
|
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Near Field Communication | No |
| Rechargeable | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Battery Included | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.8" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 3.30 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |