| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Number of Keys | 108 |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Hot Keys |
|
| Localization | English (US) |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Silicone |
| Keyboard/Keypad Height | 0.43" |
| Keyboard/Keypad Width | 15.56" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.50" |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |