Adesso AKB-160UB Accessories
AKB-160UB
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
| Number of Keys | 104 |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Hot Keys |
|
| Keys Style | Chiclet |
| Localization | English (US) |
| Keystroke Life | 5 Million Cycle |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | Scroll Wheel |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 1" |
| Keyboard/Keypad Width | 19.80" |
| Keyboard/Keypad Depth | 8.30" |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Windows |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |