| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Number of Keys | 78 |
| Keyboard/Keypad Features | LED Indicator |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 1.10" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.25" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 9.92 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Windows |
| Device Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |