| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 131.23 ft |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS + Thermal |
| Color Supported | Color |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 6 mm |
| Maximum Thermal Focal Length | 0.24" |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| Height | 4.5" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 13.9" |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb |