| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| HD Recording | No |
| System Components | Video Encoder |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Video Signal Format |
|
| Maximum Resolution | 960 x 576 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Composite Video In | Yes |
| Composite Video Out | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.4" |
| Width | 5.4" |
| Depth | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 15.59 oz |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |