| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported |
|
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1440 x 1080 |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 1.19 mm |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Height | 1" |
| Width | 3" |
| Length | 4" |
| Weight (Approximate) | 1.36 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |