| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| White Balance Modes |
|
| Color Supported |
|
| Field of View | 3.61° to 48.94° |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Formats | PCM |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 4.70 mm |
| Maximum Focal Length | 84.60 mm |
| Lens Included | Yes |
| Minimum Aperture | f/1.6 |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Optical Zoom | 18x |
| Focus Modes | Automatic |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/2000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Exposure Control |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Protocols |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
Power LED |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 9.60 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Durability | Weather Proof |
| Height | 5.1" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 7.7" |
| Weight (Approximate) | 2.92 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Certifications & Standards |
|
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Security Features |
|
| Platform Supported | PC |