| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported |
|
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 4.30 mm |
| Maximum Focal Length | 129 mm |
| Optical Zoom | 30x |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Box |
| Height | 2.8" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 6.9" |
| Weight (Approximate) | 1.59 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |