| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | Full HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Night Vision Type | Infrared |
| Number of IR LEDs | 12 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Field of View | Horizontal Viewing Angle 99° - Vertical Viewing Angle 52.8° |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Horizontal Resolution | 1100 TVL |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 2.93 mm |
| Lens Included | Yes |
| Lens Mount Type | Board Mount |
| Maximum Aperture | f/2 |
| Optical Zoom | 1x |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Bracket Mount |
| Form Factor | Mini Bullet |
| Durability |
|
| Length | 5.8" |
| Diameter | 2.7" |
| Weight (Approximate) | 12.77 oz |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |