| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Number of IR LEDs | 18 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported |
|
| Effective Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 4000 x 3000 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 1.65 mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Dome |
| Height | 2.8" |
| Diameter | 6" |
| Weight (Approximate) | 2.89 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |