| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 131.23 ft |
| Number of IR LEDs | 27 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported |
|
| Effective Camera Resolution | 1.3 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1280 x 960 |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 4.90 mm |
| Maximum Focal Length | 49 mm |
| Optical Zoom | 10x |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Bullet |
| Weight (Approximate) | 5.20 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |