| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported |
|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | SD |
| Features |
|
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen Mode Supported |
|
| Supported Resolutions |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 5V/9V/15V@3A, [email protected], Power to host up to 85W |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Type-C Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| HDMI Version | 2.0 |
| HDMI Refresh Rate | 60 Hz |
| Powered USB | Yes |
| Docking Connector Type | USB Type-C |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Buttons & Keys | Power Button |
| Status Indicators |
Indicator Light |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 85 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.94" |
| Width | 3.26" |
| Weight (Approximate) | 11.29 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Kensington Security Slot | Yes |
| Brand Compatibility | Acer |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |