| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported |
|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Supported Resolutions | 1920 x 1080 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type A |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB Type-A Ports | 6 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-B Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| HDMI Refresh Rate | 60 Hz |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported | Windows |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.36" |
| Width | 2.87" |
| Length | 5.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Brand Compatibility | Acer |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |