Impresoras de Etiquetas Epson C11C524301
C11C524301
Seleccionar modelo
Key features:
- Market-leading print speeds: Achieve faster completion of high-volume print runs.
- Very low TCO: Enjoy affordable, long-lasting consumables and reduced power consumption.
- Outstanding reliability: Enhanced durability leads to 25,000 power-on hours.
- Smaller footprint: Designed for easy placement in various work environments.
- Energy Star compliant: Ensuring maximum energy efficiency.
Specifications:
- Technology: Dot Matrix
- Number of Pins: 9 Pins
- Number of Columns: 80 Columns
- Printing Speed:
- HighSpeed-Draft: 612 chars/s (10 cpi)
- Draft: 463 chars/s (10 cpi)
- NLQ: 115 chars/s (10 cpi)
- Connectivity: USB, Bidirectional parallel, Ethernet interface (100 Base-TX/10 Base-T)
- PAPER/MEDIA HANDLING:
- Single sheet front and rear, Continuous paper
- Paper Output: Rear
- Paper Thickness: Continuous 0.46 mm
- Product Dimensions: 414 x 320 x 177 mm
- Product Weight: 7.2 kg
- Energy Use: 54 W, 0.5 W (economy), 8 W (standby)
- Operating Temperature: 5° C - 35° C; Storage: -30° C - 60° C
- Mean Time Between Failures: 25,000 hours
Características principales
-
Color de la funda: Black
-
Conexión: USB
-
Tecnología de Impresión: Dot Matrix
| Technical Information | |
|---|---|
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (cps) | 680 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 240 x 144 |
| Number of Pins | 9-pin |
| Number of Columns | 80 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Reliability | |
|---|---|
| MTBF | 20000 Hour |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Product Color | Black |
| Height | 6.6" |
| Width | 16.3" |
| Depth | 13.8" |
| Weight (Approximate) | 15.87 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
mod-fx-890-epson-label-printer-datasheet.pdf C11C524301
mod-fx-890-epson-label-printer-user-manual.pdf C11C524301
epson-fx-890.pdf C11C524301
fx890_sl-datasheet.pdf C11C524301
mod-fx-890-epson-label-printer-datasheet.pdf MOD-FX-890
mod-fx-890-epson-label-printer-user-manual.pdf MOD-FX-890