| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 40 |
| Connectivity Technology |
|
| System Components | Network Surveillance Server |
| Storage | |
|---|---|
| Hard Drive Capacity | 8 TB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats | H.264 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Out | 1 |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.2" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 13.3" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |