| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Iris Type | DC Auto Iris |
| Minimum Focal Length | 5.80 mm |
| Maximum Focal Length | 121 mm |
| Optical Zoom | 21x |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Lens Mount Type | CS Mount |
| Field of View | D: 55.5° - 2.9°; H: 44.8° - 2.3°; V: 33.8° - 1.8° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.2" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 1.52 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Sensor Size Compatibility | 1/3" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |