| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 10 mm |
| Maximum Focal Length | 300 mm |
| Optical Zoom | 30x |
| Maximum Aperture | f/1.5 |
| Filter Attachment Diameter | 100 mm |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Autofocus | Yes |
| Field of View | 0.94° to 44° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.7" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 9.7" |
| Weight (Approximate) | 6.99 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |