Inalámbrico y Redes D-Link DGS-1210-10P
DGS-1210-10P
Seleccionar modelo
Key Features
- Green Technology: Power-saving features including cable length detection and PoE scheduling (DGS-1210-10P).
- Security Features: Access Control List, D-Link Safeguard Engine, Port Security, and ARP Spoofing Prevention.
- Intuitive Management: Manage using SmartConsole, Web-based GUI, SNMP, and CLI.
- VoIP Deployment: High priority for VoIP services with Auto Voice VLAN.
Specifications
- Models: DGS-1210-10P, DGS-1210-16, DGS-1210-24, DGS-1210-48
- Ports: 10, 16, 24, or 48 10/100/1000 Mbps ports
- Power Consumption: Varies by model, up to 109.6W (PoE on)
- Management Interface: SmartConsole Utility, Web GUI, Telnet
- Security Protocols: 802.1X, ACL, DHCP Server Screening
- Operating Temperature: 0°C to 40°C, Storage: -10°C to 70°C
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Token Ring Port | No |
| LRE Port | No |
| Uplink Port | Yes |
| Bypass | No |
| Modular | No |
| Management Port | No |
| USB | No |
| Number of PoE (RJ-45) Ports | 8 |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Reliability | |
|---|---|
| MTBF | 360844 Hour |
| Power Description | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor |
|
| Height | 1.7" |
| Width | 11" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 3.39 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
dgs-1210-series.pdf DGS-1210-10P
dgs-1210-series.pdf MOD-D-DGS-1210-SERIES