Impresoras de Etiquetas Bixolon SLP-TX400G
SLP-TX400G
Seleccionar modelo
Key Features
- Powerful Printing Performance: Speeds up to 7ips (178mm/sec) with fast data processing.
- Smart Media Detection: Automatically detects label types for easy loading.
- Enhanced Connectivity: High-speed USB, Ethernet, and optional WLAN support.
- User-Friendly Options: Includes easy installation auto-cutter and real-time clock.
- Label Design Program: Comes with Label Artist™ for comprehensive label creation.
Specifications
- Print Method: Direct Thermal and Thermal Transfer
- Print Speed: Max. 7ips (203DPI) / 5ips (300DPI)
- Print Width: Max. 108 mm
- Papers Supported: Gap, Notch, Black Mark, Continuous, Fan-Fold
- Roll Width: 25-116mm (ID: 25.4-38.1mm / OD: 130mm)
- Ribbon: 110mm width, 300m length
- Interface: Serial, Parallel, USB V2.0HS, Ethernet/WLAN
- Memory: Flash 128MB / RAM 64MB DDR2
- Operating Temp: 5-40°C | Storage Temp: -20-60°C
- Weight: 28 kg | Size: 214 x 310 x 195 mm
Características principales
-
Formato de Equipos: Desktop
-
Color de la funda: Grey
-
Conexión: Serial, USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 230 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 MB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Flash Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size | 4.33" x 11.81" |
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 7.87 mil |
| Maximum Label Width | 4.25" |
| Maximum Label Length | 39.37" |
| Ribbon Core Size | 1" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 7.7" |
| Width | 8.4" |
| Depth | 12.2" |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-slp-tx400-bixolon-label-printer-datasheet.pdf SLP-TX400G
mod-slp-tx400-bixolon-label-printer-user-manual.pdf SLP-TX400G
slp-tx400.pdf SLP-TX400G
mod-slp-tx400-bixolon-label-printer-datasheet.pdf MOD-SLP-TX400
mod-slp-tx400-bixolon-label-printer-user-manual.pdf MOD-SLP-TX400