| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DVI |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Connector Color | White |
| Shipping Height | 3.94" |
| Shipping Width | 9.05" |
| Shipping Weight (Approximate) | 14.08 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |