| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Maximum Load Capacity | 175 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Maximum Screen Size Supported | 120" |
| Features | Sturdy |
| Mount Profile | Slim/Low Profile |
| Mount Function | Wall Mount |
| Mount Surface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 19" |
| Width | 23.60" |
| Depth | 1.25" |
| Weight (Approximate) | 7.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Profile off the wall = 1.25" Mounting holes must fit within spacing range:
|
| Country of Origin | China |
| UL Listed | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |