| Product Information | |
|---|---|
| Table Top Width | 24" |
| Table Top Depth | 22" |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Tabletop Height Adjustment | 29" |
| Maximum Tabletop Height Adjustment | 44" |
| Maximum Load Capacity | 15 lb |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | X-shaped |
| Number of Legs | 4 |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Application/Usage |
|
| Base Color/Finish | Melamine Laminate |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Edge Color/Finish | Polyurea |
| Top Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color/Finish |
|
| Height | 45" |
| Weight (Approximate) | 31 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 10 Year |