| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 5 mm |
| Maximum Focal Length | 50 mm |
| Optical Zoom | 10x |
| Maximum Aperture | f/1.3 |
| Minimum Focus Distance | 31.50" |
| Filter Attachment Diameter | 37.5 mm |
| Lens Mount Type | CS Mount |
| Field of View | 4.3° to 51.8° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Diameter | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 5.11 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Digital Camera |
| Compatibility |
1/3" CS Mount Security Cameras |
| Sensor Size Compatibility | 1/3" |