| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Iris Type | DC Auto Iris |
| Minimum Focal Length | 12.50 mm |
| Maximum Focal Length | 775 mm |
| Optical Zoom | 62x |
| Maximum Aperture | f/3.5 |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Field of View | D: 35.47°- 0.58°; H: 28.77°- 0.47°; V:21.78°- 0.35° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.3" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 14.5" |
| Weight (Approximate) | 12.13 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Surveillance Camera |
| Sensor Size Compatibility | 1/2" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |