| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type B |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 1" |
| Width | 2.3" |
| Length | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 7.30 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |