| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 1000 ft |
| Cable Shielding Type | Unshielded Twisted Pair (UTP) |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Conductor | Copper |
| Shielding | No |
| Jacket Type | CM |
| Device Supported | Network Device |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Number of Conductors | 8 |
| Number of Pairs | 4 |
| In-wall Installation Rating | Yes |
| Features | Stranded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Material Details |
Copper - Conductor |
| Weight (Approximate) | 29.30 lb |
| Shipping Height | 15.16" |
| Shipping Width | 14.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 29.28 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |