| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type A - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Features | EMI Protection |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.11 lb |
| Shipping Height | 0.67" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |