| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Connector Type on First End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 3.1 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 10-pin Micro USB 3.1 Type B - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.07 lb |
| Shipping Height | 0.43" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |