| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | SATA |
| Cable Length | 1 ft |
| Connector Type on First End | SATA 3.0 |
| Connector on First End Details | 7-pin SATA 3.0 |
| Connector Type on Second End | SATA 3.0 |
| Connector on Second End Details | 7-pin SATA 3.0 |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.02 lb |
| Shipping Height | 0.28" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |