| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | SAS |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | SFF-8470 SAS |
| Connector on First End Details | 1 x 32-pin SFF-8470 SAS |
| Connector Type on Second End | SFF-8470 SAS |
| Connector on Second End Details | 1 x 32-pin SFF-8470 SAS |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 0.87" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
HP ProLiant DL380 G5 Server HP Storage Modular Smart Arrays:
|
| Certifications & Standards |
TAA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |