| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End |
|
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End |
|
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details |
|
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.68 lb |
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 11.36 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |