| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Barcode Scanner |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride (NiMH) |
| Battery Capacity | 730 mAh |
| Output Voltage | 3.4 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Height | 1.8" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4.9" |
| Weight (Approximate) | 2.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatible to OEM Part Number |
|
| Compatibility |
Zebra Barcode Scanners:
|
| Country of Origin | Japan |
zebra-scanner-batteries.pdf BTRY-LS42RAA0E-01