| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Tablet PC |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Capacity | 9660 mAh |
| Output Voltage | 3.85 V DC |
| Maximum Battery Run Time | 9 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Zebra Tablet PCs:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|