Batteries Honeywell HIN2420-LI
HIN2420-LI
| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Scanner |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Output Voltage | 7.4 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.8" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Intermec Antares Barcode Scanners |
| Recycled | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |