| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Printer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Output Voltage | 7.4 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Width | 2.9" |
| Depth | 3.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Zebra QL420 Portable Printer |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Month |