Batteries Honeywell 318-055-011
318-055-011
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 4020 mAh |
| Output Voltage | 3.85 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.7" |
| Width | 2.9" |
| Depth | 0.3" |
| Weight (Approximate) | 3.32 oz |