| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Handheld Computer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
| Battery Energy | 20 Wh |
| Number of Cells | 3 |
| Output Voltage | 4.2 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.6" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 4.36 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Honeywell CK75 Handheld Computer |
| Energy Star | No |