| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 2100 mAh |
| Output Voltage | 11.1 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Width | 2.9" |
| Depth | 5.6" |
| Weight (Approximate) | 5.43 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Getac B360 Notebook |