| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 2 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Height | 0.4" |
| Width | 3" |
| Depth | 4.2" |
| Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Thailand |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |