| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 55 mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Focus Distance | 5.51" |
| Filter Attachment Diameter | 43 mm |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Field of View | 6.9° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.7" |
| Diameter | 2.1" |
| Weight (Approximate) | 11.29 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Digital Camera |
| Compatibility |
2/3" C Mount Security Cameras |
| Sensor Size Compatibility | 2/3" |