| Technical Information | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 8 mm |
| Maximum Focal Length | 80 mm |
| Optical Zoom | 10x |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Minimum Focus Distance | 59.06" |
| Filter Attachment Diameter | 62 mm |
| Lens Mount Type | C-mount |
| Field of View | 3.5° to 44° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.1" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4.9" |
| Weight (Approximate) | 1.48 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Digital Camera |
| Compatibility |
1/2" C Mount Security Cameras |
| Sensor Size Compatibility | 1/2" |