Honeywell Vuquest ProScan 3320g 2D area imager Extended range focus, RS232/USB/Keyboard Wedge, IP53, 1.5m drop resistance, Ivory / Gray
3320GER-4
Select model
Key Features
- Compact and Ergonomic Design: Lightweight and easily portable for maximum convenience.
- Advanced Imaging Technology: Operates flawlessly on reflective surfaces without needing additional hardware.
- TotalFreedom™ 2.0: Enables loading of custom decoding and formatting directly onto the scanner.
- Laser-Free Aiming: Ensures a safe operating experience while improving scan accuracy.
- Multi-Interface Support: Automatic detection of various interfaces facilitates seamless integration.
Specifications
- Mechanical:
- Dimensions: 73 mm x 51 mm x 26 mm (2.9 in x 2.0 in x 1.0 in)
- Weight: 77 g (2.7 oz)
- Termination: 15-POS D-Sub connector
- Electrical:
- Input Voltage: 5VDC ± 0.25V
- Operating Power: 2.3W (450mA @ 5V)
- Standby Power: 0.45W (90mA @ 5V)
- Interfaces: USB, RS-232, Keyboard Wedge
- Environmental:
- Operating Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
- Storage Temperature: -20°C to 70°C (-4°F to 158°F)
- Humidity: 5% to 95% relative humidity, non-condensing
- Drop Protection: Designed to withstand 1.5 m (5 ft) falls
- Environmental Sealing: IP53
- Scan Performance:
- Scan Pattern: Area Image (838 x 640 pixel array)
- Motion Tolerance: >270 cm/s (106 in/s)
- Decode Capability: 1D, PDF, 2D, Postal, and OCR symbologies
- Warranty: Two-year factory warranty
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
POS: Yes
-
Range: Extended Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: RS232, USB
-
Scanner Capability: 1D, 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported | Reads standard 1D, PDF, 2D, Postal and OCR symbologies |
| Image Sensor Type | Imager |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Product Color | Ivory |
| Height | 1" |
| Width | 2" |
| Length | 2.9" |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
3320g.pdf 3320GER-4
3320g.pdf MOD-VUQUEST-3320G