Epson EU-m30 Thermal Receipt Printer 203dpi, 250mm/sec, USB, RS-232, Auto Cutter, 150km
C31CK01002
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
POS: Yes
-
DPI: 203 dpi
-
Case color: Black
-
Connection: RS232, USB
-
Optional Upgrades: Cutter
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
| Application/Usage | Desktop |
| Features | Auto-cutter |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 2 Week |
| Mean Cycles Between Failures (MCBF) | 65000000 |
| Character Sets |
|
| Print Head Life | 150km |
| Installation | Horizontal |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cut Type | Partial Cut |
| Cutter Life | 1500000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Media Sensor | Paper End Sensor |
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 113°F (45°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5" |
| Width | 5" |
| Depth | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Noise Level | 55 dB |
mod-eu-m30-epson-receipt-printers-datasheet.pdf MOD-EU-M30
mod-eu-m30-epson-receipt-printers-user-manual.pdf MOD-EU-M30