Epson EU-m30 (001) Kiosk Receipt Printer 203 x 203 dpi, 250 mm/s, USB 2.0, Serial, NFC, Partial-cut cutter
C31CK01001
Select model
Main Features
-
RFID: Yes
-
Equipment Format: Desktop
-
POS: Yes
-
DPI: 203 dpi
-
Case color: White
-
Connection: Serial, USB
-
Optional Upgrades: Cutter
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
| Application/Usage | Desktop |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 41.1 Year |
| Mean Cycles Between Failures (MCBF) | 65000000 |
| Character Sets |
|
| Print Head Life | 150KM |
| Installation | Horizontal |
| Optional Connectivity | Near Field Communication (NFC) |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cut Type | Partial Cut |
| Cutter Life | 1500000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Receipt |
| Media Sensor | Paper End Sensor |
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | ePOS |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 113°F (45°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 5" |
| Width | 5" |
| Depth | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Noise Level | 55 dB |
mod-eu-m30-epson-receipt-printers-datasheet.pdf MOD-EU-M30
mod-eu-m30-epson-receipt-printers-user-manual.pdf MOD-EU-M30