Zebra WT41N0 Wearable Terminal 2.8" Touchscreen, 512MB RAM, 2GB Flash, WiFi/Bluetooth, IP54
WT41N0-T2S28ER
Select model
Key Features
- Ergonomic Design: Ensures comfort and productivity during long shifts.
- High-Performance Platform: Dual core processor for running enterprise-grade applications seamlessly.
- Wireless Connectivity: Supports 802.11a/b/g/n WLAN for fast and reliable network performance.
- Versatile Voice Applications: Push-to-talk and voice-directed picking capabilities without a headset.
- Durability: IP54 sealing with a rugged design to resist drops and spills.
Specifications
- Dimensions: 5.7 in. L x 3.7 in. W x 1.0 in. H
- Weight: 11.3 oz. with Standard Battery, 13 oz. with Extended Battery
- Operating Temperature: -4° to 122° F (-20° to 50° C)
- Storage Temperature: -22° to 122° F (-30° to 50° C)
- Drop Specification: Multiple drops to concrete from 4 ft. / 1.2 m
- Processor: Dual Core OMAP 4 @ 1GHz
- Operating System: Microsoft Windows Embedded Compact CE 7.0
- Memory: 512 MB RAM; 2 GB Flash
- Battery Options: High Capacity 4800 mAh or Standard Capacity 2400 mAh
- Audio: Push-to-Talk functionality, supports headset and speakerphone mode.
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
Battery Capacity: High Capacity
-
Range: Short Range
-
Connection: Bluetooth
-
Optional Upgrades: Wrist Mount
-
Camera: None
-
Battery Features: Rechargeable
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Flash Memory | 2 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 2.8" |
| Screen Mode | QVGA |
| Screen Resolution | 320 x 240 |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard Type | Numeric |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows Embedded Compact CE 7.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wearable |
| Height | 5.7" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 11.30 oz |
mod-wt41n0-zebra-weareable-datasheet.pdf WT41N0-T2S28ER
mod-wt41n0-zebra-weareable-quick-guide-1.pdf WT41N0-T2S28ER
mod-wt41n0-zebra-weareable-user-manual.pdf WT41N0-T2S28ER
motorola-wt41n0.pdf WT41N0-T2S28ER
mod-wt41n0-zebra-weareable-datasheet.pdf MOD-WT41N0
mod-wt41n0-zebra-weareable-quick-guide-1.pdf MOD-WT41N0
mod-wt41n0-zebra-weareable-user-manual.pdf MOD-WT41N0