Zebra RFD40 Premium Plus RFID Sled UHF RFID, SE4100, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC, Standard Range Circular Polarized Antenna
RFD4031-G10B700-WR
Select model
Key features:
- Fast Performance: Over **1,300 tag reads per second** for unmatched efficiency.
- Next-Gen Wireless Capability: Integrated **Wi-Fi 6** and **Bluetooth® 5.3** for enhanced connectivity.
- Durability: Designed to endure drops up to **5 feet** and IP54 rated for dust and water protection.
- Versatile Integration: Compatible with current and future Zebra mobile computers via **eConnex™** adaptors.
- Integrated Barcode Scanner: Premium Plus model includes a 1D/2D imager for challenging barcodes.
Specifications:
- Dimensions: 5.94 in. H x 3.3 in. W x 6.5 in. L
- Weight: RFD40 Premium: 19.1 oz / RFD40 Premium Plus: 19.6 oz
- Battery: **7,000 mAh** PowerPrecision+ Li-Ion battery
- Operating Temperature: -10°C to 50°C / 14°F to 122°F
- Drop Specification: 5 feet drop-to-concrete durability
- Read Rate: **1,300+ tags/sec**
- Read Range: Up to **20+ feet / 6+ meters**
- Connectivity: **Wi-Fi 6**, **Bluetooth® 5.3**, USB-C
- Protection Class: IP54 rated for dust and water
- Cradle Options: Various charging cradles compatible with RFD40 Sleds
Main Features
-
RFID: Yes
-
Rugged: Commercial
-
Battery Capacity: High Capacity
-
Range: Standard Range
-
Connection: USB
-
Battery Features: Smart
| Technical Information | |
|---|---|
| Minimum Frequency | 865 MHz |
| Maximum Frequency | 868 MHz |
| Frequency Band Type | UHF |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Gun |
| Height | 5.9" |
| Width | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 1.19 lb |
rfd40-uhf-rfid.pdf RFD4031-G10B700-WR
rfd40.pdf MOD-RFD40
rfd40-uhf-rfid.pdf MOD-RFD40