TTP 2130 USB DESKTOP
01993-100
Select model
Key Features:
- Compact Design: Ideal for kiosks or desktop use.
- Automatic Media Detection: Load various ticket sizes effortlessly.
- Fast Printing Speed: Achieves up to 6 inches per second.
- Flexible Media Options: Supports rolls and fanfold stock.
- Multiple Connectivity: Available with USB and RS232 options.
Specifications:
- Print Resolution: 203 dpi
- Max Print Width: 3.15"/80 mm
- Max Print Length: 23.6"/600 mm
- Operating Temperature: 32° F to 122° F
- Weight: 3.1 lbs/1.4 kg (Desktop model)
- Media Thickness: 0.004” to 0.01”
- Humidity Range: 35% to 75% non-condensing
Main Features
-
Connection: Serial, USB
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Ticket Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.90 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 3.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Thickness | 9.84 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3" |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.1" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 7.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
mod-ttp-2130-zebra-receipt-printers-datasheet.pdf 01993-100
mod-ttp-2130-zebra-receipt-printers-user-manual.pdf 01993-100
ttp2100-zebra.pdf 01993-100
mod-ttp-2130-zebra-receipt-printers-datasheet.pdf MOD-TTP-2130
mod-ttp-2130-zebra-receipt-printers-user-manual.pdf MOD-TTP-2130