| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Female |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 7" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |