| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Mobile Computer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Output Voltage | 3.6 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Zebra MC3300R Mobile Computer |
| Country of Origin | China |